O mne

Srdečne Vás vítam na mojej stránke.
Volám sa Martin Chirila a bývam pri Žiline v malej dedinke Trnové.
Od domu do prírody to mám pár krokov a tak sa niet čo diviť, že tam chodím už od útleho detstva.Pamätám sa, že už ako malý chlapec som najradšej chodil pozorovať prírodu a so zatajeným dychom sledoval pasúce sa jelene na lúke  alebo len tak sedel a užíval si to ticho, ktoré príroda ponúka. Poctivo som sledoval trasy zvierat, zapisoval čas kedy vychádzajú na pastvu alebo spoznával nové druhy ktoré som stretol.
Po čase som si uvedomil,  že sa k nim viem dostať naozaj blízko, čo ma fascinovalo ešte viac a čo teraz samozrejme naplno využívam.
Prírodu i zvyky zvierat som spoznával veľmi rýchlo, nakoľko som v nej trávil veľa času. Prečítal som nespočetne veľa kníh, ale samozrejme najviac skúseností som získal priamo pobytom  v nej.
Mojou túžbou je nájsť si prácu spojenú so zvieratami alebo prírodou –  napríklad ich ochrana. Nie len z prírody „brať“ ale aj dať.  Žiaľ zatiaľ som sa s takou ponukou nestretol.
Pred tromi rokmi som pribalil k ďalekohľadu aj fotoaparát. Prvotný zámer bol doniesť domov nie len zážitky, ale aj fotky na pamiatku. Hovoril som si, ak sa dožijem a už nebude  síl v starobe chodiť do prírody, ostanú mi spomienky umocnené práve týmito fotkami.
Z fotenia sa ale stala vášeň a je to práve to, čo ma najviac baví a ťahá za novými dobrodružstvami do prírody. Mojim cieľom je zachytiť konkrétny moment, scenériu a preniesť ju do fotografie.
Žijeme v uponáhľanom svete plnom stresu a hluku. Preto vždy keď sa dá, idem načerpať silu práve do prírody. So všetkým rešpektom k nej som vďačný za každú chvíľu, každé jedno stretnutie s jej obyvateľmi a v neposlednom rade za každú novú fotku. Ako milovník a fotograf nespútanej divej prírody v jednej osobe mám nevýhodu, nakoľko je pre mňa cenná každá fotka. Vybrať tu správnu, aby spĺňala kritéria po kvalitatívnej stránke s fotografického hľadiska je ťažké. Nie každá je totiž vhodná na publikovanie. Vtedy sa na chvíľu zo mňa stáva len fotograf a starostlivo vyberám fotky ktoré neskôr aj uverejním. Za každou jednou fotkou je pomerne dlhá príprava. Predchádza tomu pozorovanie, výber konkrétnej lokality  a mnoho iného, ale aj tak príroda nie vždy dovolí nahliadnuť do jej vnútra. Niekedy sa podarí záber za hodinu a niekedy sedím na lokalite aj šesť a viac hodín alebo na lokalitu chodím aj viac dní. O to sú potom fotky pre mňa cennejšie. Človek nikdy nevie, čoho môže byť v prírode svedkom a to je na tom fascinujúce.  Ak sa aj záber nepodarí, čo sa samozrejme tiež stáva, vôbec mi to nevadí, nakoľko už len pobyt v našej krásnej prírode je balzamom na dušu.

Pozývam Vás teda do mojej galérie, kde nájdete moje fotografie prírody a divo žijúcich zvierat v ich prirodzenom prostredí. Dúfam, že sa Vám budú moje fotky i články z našej krásnej prírody páčiť a budete sa sem radi vracať.
Do sekcie BLOG, budem dávať k príbehom a článkom aj dokumentačné fotografie.  Nakoľko aj tie majú pre mňa cenu, aj keď do albumu sa nehodia.
Budem rád, ak mi napíšete aj do knihy návštev.